Ako vybrať správnu čelovku pre dobrodruhov?

Behajú, kempujú, chodia na traily a tvrdia, že čerstvý vzduch je všetko, čo potrebujú. Aký darček im teda zaobstarať? Nelámte si hlavu nad drahým outdoorovým vybavením a zabudnite na univerzálne hrnčeky a ponožky. Kvalitná čelovka stojí len  korún a umožní vašim priateľom venovať sa svojim koníčkom aj v šere alebo za tmy.

Čelovka má narozdiel od ponožiek univerzálne využitie

S čelovkou nešliapnete vedľa ani u ľudí, ktorí chodia na túru každý víkend. Vďaka svojej multifunkčnosti príde čelovka vhod napríklad pri opravách v domácnosti, práci v záhrade, venčení domácich miláčikov v neskorých hodinách a v ďalších situáciách. Čelovku v režime červeného blikania môžete dokonca umiestniť na bicykel namiesto blikačky.

Zvoľte to správne svetlo pre zážitky

Aby čelovka svietila tak, ako potrebujete, venujte pozornosť predovšetkým dvom vlastnostiam - svietivosti a dosvitu. Svietivosť sa udáva v lúmenoch a značí, koľko svetelnej energie zdroj vyžiari za 1 sekundu.

Čelovky radu GP Everybody pre nenáročných začínajú na svietivosti 40 lm. Tá vystačí napríklad na chôdzu po ztemnělé ulici alebo záhrade, pre pobyt v divokej prírode hľadajte svietivosť 100 lm a viac.

Pre bežcov a milovníkov výprav do prírody bude veľmi dôležitý tiež dosvit, teda vzdialenosť, kam až vďaka svetlu dohliadnu. Čelovka GP Xplor PHR15 má dosvit až 157 metrov, ale do prírody úplne postačí aj čelovky radu GP Discovery, ktoré posvieti na vzdialenosť do 50 metrov.

Koľko svetelných režimov na jedno tlačidlo?

Miera svetla je u čelovky nastaviteľná. Aj u základných modelov si pri používaní vyberiete aspoň z troch režimov, ako sú 100%, 50%, 30%, blikanie alebo červené svetlo. Úprava režimu podľa potreby pomáha okrem iného šetriť batériu a čelovka tak vydrží svietiť dlhšie.

Vyberajte čelovku ku konkrétnemu použitiu

Máte predstavu akým podmienkam bude čelovka vystavená? Bežecká čelovka sa môže často stretnúť s dažďom alebo mrholením a tak zvážte aj vodeodolnú variantu. Mieru vodeodolnosti nájdete pod označením IP (Ingress Protection, tj. Stupeň ochrany) a riadiť sa môžete touto tabuľkou najčastejšie používaných značiek:

IP20 žiadna ochrana pred vodou
IP44 ochrana proti striekajúcej vode z každého smeru
IP68 vodotesné pre trvalé ponorenie

 

Proti mechanickému poškodeniu čelovky často chráni pogumovanie. Modely určené do náročnejších podmienok sú pevnejšie a ťažšie (okolo 100 g), nenáročné čelovky (okolo 30 g) sú ale pohodlnejšie na nosenie. Zvážte preto, či obdarovaný uprednostní praktickosť a funkčnosť i na úkor pohodlia.

Rozšírené funkcie pre milovníkov smart riešení

Nahmatať tlačidlo pre zapnutie alebo zmenu režimu je niekedy náročné, pokiaľ zdolávate hory alebo sa sústredíte na upevňovanie stanu. Ešte praktickejšia je preto čelovka, ktorá sa ľahko ovláda - napríklad pohybom rúk. Túto funkciu má napríklad čelovka GP Discovery CH34.

Väčší komfort už prináša len čelovka, ktorú nemusíte ovládať vôbec. K tomu slúži režim automatického stmievania. Sila svetla sa automaticky upraví podľa toho, či sa pozeráte do diaľky alebo napríklad do mapy.

Poznáte niekoho, komu by čelovka urobila radosť? Dajte nám vedieť, akú ste vybrali a čo vám pomohlo rozhodnúť sa.